
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 20 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | S08 |
| Interface | LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 4 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 14 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Max Frequency | 20 MHz |
| RAM Size | 512 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 18 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 20 MHz |
Stock: 601
Distributors
pcbx
Unit Price$0.91990
Ext.Price$0.91990
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.91990 | $0.91990 |
| 10 | $0.67625 | $6.76250 |
| 25 | $0.62324 | $15.58100 |
| 50 | $0.58874 | $29.43700 |
| 100 | $0.55615 | $55.61500 |
| 300 | $0.52536 | $157.60800 |
| 500 | $0.49628 | $248.14000 |
| 1000 | $0.46881 | $468.81000 |
| 3000 | $0.44286 | $1328.58000 |
